essentials Archive

חומץ אורז לסושי

מה זה חומץ אורז, ולמה זה נחוץ בסושי?

החומץ בתוספת הסוכר מקנה לאורז את הטעם החמוץ מתוק, שמאוחר יותר נותן בסיס של טעם לכל הסושי שתכינו עם אותה קערה של אורז, לכן קחו את הדברים לפי טעמכם ואם אתם אוהבים יותר חמוץ ממתוק, תשתמשו ביותר חומץ, ואם יותר מתוק מחמוץ, שימו יותר סוכר. בשביל פעם ראשונה אני ממליץ שבכל זאת תדבקו בהוראות שמופיעות במדריך

טוב שכנעת אותי, אז מה עושים עם זה?

על מנת להכין התחמיץ לשלוש כוסות אורז (לפני בישול) יש להכין מראש:
חצי כוס חומץ אורז
שתי כפות סוכר
שתי כפיות מלח

riceVinegarמוצאים סיר קטן, או אפילו פינג'אן, זורקים פנימה באלגנטיות את כל המרכיבים ומערבבים על אש גבוהה עד היווצרות תמיסה אחידה (הכוונה שאין יותר משקעים של סוכר ומלח בלמטה של הפינג'אן) וזהו זה .

את תמיסת החומץ המוכנה יש להוסיף לאורז. איך ומתי? כאשר האורז מוכן, יש להעבירו מהסיר לכלי קירור, קערה או תבנית עם שטח פנים שיאפשר לאורז להתקרר בצורה יעילה. מיד עם ההעברה, כאשר האורז עוד חם, יש למזוג את תמיסת החומץ ולערבב. כאשר האורז התקרר ניתן להשתמש בו להכנת הסושי.

היכן ניתן להשיג חומץ אורז?

ניתן למצוא חומץ אורז לסושי כמעט בכל סופר-מרקט. אם לא מצאתם בסופר-מרקט הקרוב לביתכם, נסו בחנות מזון אסיאתי, סניפי טיב טעם, AM:PM, או בחנויות הטבע. המחיר לבקבוק חומץ אורז לסושי משתנה מיצרן ליצרן, מרשת לרשת ומזמן לזמן, ועם זאת טווח מחירים סביר עומד על כ-15-20 ש"ח. ניתן גם להזמין אורז לסושי אונליין ומוצרי סושי נוספים באתר של vitaminglobal.co.il.

Read More

מה זה רוטב אונאגי

מה זה רוטב אונאגי?

unagiSauce

רוטב אונאגי הוא סוג של רוטב סמיך ומתקתק על בסיס סויה. הרוטב משמש למתכונים שונים מהמטבח היפני, לרובבמתכונים שהמרכיב העיקרי שלהם הוא צלופח. הרוטב משמש בצלייה של סטייק צלופח, או על גבי רול סושי או ניגירי. בסושי הרוטב נמצא בשימוש במתכונים כמו אונאגי ורול דרקון, וניתן להוסיפו גם לרולים אחרים.

איך מכינים רוטב אונאגי בבית?

להכנת רוטב אונאגי בבית תזדקקו למרכיבים הבאים:

  • 1\2 כוס רוטב סויה
  • 1\2 כוס מירין
  • 1\4 כוס סוכר

הוראות הכנה

מערבבים את המצרכים יחד, ומעבירים לסיר קטן. מחממים על אש קטנה ומערבבים עד אשר הסוכר מתמוסס לחלוטין תוך כדי בחיש/ה בכף עץ. כאשר כל הסוכר התמוסס יש לתת לרוטב להתקרר לטמפרטורת החדר ואז להעביר למקרר עד לשימוש.

Read More

רוטב פונזו Ponzu sauce

אז מה זה רוטב פונזו?

ponzu

רוטב פונזו הינו סוג של רוטב יפני, אשר מוגש לרוב יחד עם סשימי או טטאקי. ניתן לרכוש את הרוטב בחנויות מזון אסייתי או להכין בעצמכם בבית. המרכיבים להכנת הרוטב הם רוטב סויה, מיץ לימון, חומץ אורז ודאשי.

 

Read More

מיונז קיופי Kewpie Mayonnaise

אז מה זה מיונז קיופי?

Kewpie
מיונז קיופי
מיונז קיופי נהוא הגירסא היפאנית למיונז. המיונז הזה הוא צהוב, ולא לבן כמו המיונז שאתם כנראה רגילים אליו. הוא מתוק יותר וסמיך יותר ומכיל חומץ תפוחים וחלמון ביצים. מיונז קיופי הינו מומלץ להכנת הרוטב החריף ל"ספייסי טונה" ולמתכונים דומים נוספים. במידה ולא תצליכו להשיג, ניתן להשתמש במיונז רגיל כתחליף.
Read More

רוטב סויה

רוטב סויה הינו רוטב כהה ומלוח המופק מפולי סויה מותססים. הרוטב משמש באופן מסורתי במתכונים רבים מהמטבח האסייתי ובמטבח היפאני במיוחד. נהוג להגיש צלוחית קטנה של רוטב סויה לכל סועד בארוחת סושי, המשמשת לטבילת הסושי רגע לפני האכילה.

Read More

אז מה זה בעצם טוביקו

אז מה זה טוביקו (Tobiko)?

tobiko

טוביקו הוא השם שניתן לביצי דג דאון, והוא משמש במגוון מנות סושי. יש דמיון מסויים בין טוביקו לאיקורה, ביצי צלמון שגם הם בשימוש במנות סושי שונות.לרוב משתמשים בטוביקו כציפוי חיצוני לרול אינסייד אאוט כדוגמאת הקליפורניה רול, או כמילוי לסושי גונקאן. הטוביקו אינו יקר בהשוואה לסוגים שונים של קוויאר ולכן פופלארי במיוחד במסעדות סושי.

איפה אפשר להשיג טוביקו?

בארץ אפשר לקנות טוביקו ברוב סניפי טיב טעם  ובמכולות אסיאתיות. בסניפי טיב טעם הטוביקו ימצא במקרר הדליקטס ליד הדגים הכבושים. ניתן להשיג במשקל או לפעמים באריזה סגורה.

Read More

Shiitake פטריות שיטאקי

שיטאקי


פטריות שיטאקי מיובשות

שיטאקי היא סוג של פטריית מאכל שמקורה ממזרח אסיה. השיטאקי משמשת למתכונים אסייתים רבים וסוגים שונים של סושי, בעיקר בסושי צמחוני. רוב הסיכויים שתתקלו בשיטאקי בגירסה היבשה כמו בתמונה. פטריות אלה מגיעות בשקית סגורה, לפעמים שקית וואקום, עם שקיות לשמירה למניעת לחות. כשתרצו להשתמש בפטריות, השרו אותן במים במשך כמה דקות אד שיתרככו לגמרי. לאחר ההשרייה יש להסיר את "הרגל" של השיטאקי מאחר והיא קשה מדי ללעיסה.

איפה ניתן לקנות פטריות שיטאקי

לא קשה להשיג שיטאקי בתל אביב. ניתן למצוא בטיב טעם, בחנויות אסיאתיות, ברשת עדן טבע מרקט.

Read More

פירורי פאנקו לסושי

אז מה זה בעצם פאנקו?

שקית של פירורי פאקנו
פירורי פאקנו הם למעשה הגירסה היפאנית לפירורי לחם, כן, כמו של שניצלים. ניתן להשתמש בפירורי פאקנו לציפוי פירות ים או ירקות עטופים בטמפורה לפני הטיגון. ניתן גם להשתמש בפירורי פאקנו מטונגים כדי לצפות רולים של סושי. לשימוש ברול אינסייד אאוט יש לטגן כמות מספקת של פאנקו טרם הכנת הרול, להניח על צלחת, ואת הרול  (אינסייד אאוט) המוכן מגלגלים על מצע הפאנקו המטוגן.
Read More

Tempura

What is Tempura?

Tempura is a kind of japanese batter used as coating for deep fried vegetables, fish and seafood. One popular dish using tempura is deep fried, tempura coated carrot and sweet potato chips. As delicious as that dish is, our main interest in tempura regarding sushi comes in two other forms of tempura cooking:

  1. Fried sushi ingredients coated with tempura – such as shrimp tempura sushi roll.
  2. A fired sushi roll – entire roll is coated with tempura – That's done when dipping an entire inside out roll in tempura batter, then usually rolled in panko as well, and then deep frying the entire roll. A very successful trick is to use melty cheese inside the deep fried roll. Works very well with a philadelphia sushi roll topped with parmesan cheese, for example.
Read More

Oshinko

Oshinko

oshinko
A piece of Oshinko in a bag with salty syrop

Oshinko is a Japanese pickled radish. It has a strong flavor, and so can serve as a single filling in a small (hoso) maki roll, or as an addition to other fillings in Foto-maki, or Ura-maki rolls. Since pickled, the Oshinko can be stored for long periods in the fridge, even after opening – so it's a relatively more convenient to handle than most sushi ingredients. Not only for sushi by the way, Oshinko works well in salads and other cold dishes.

How does it look like in a roll?

Like this:

oshinko-roll-1 oshinko-roll-2 oshinko-roll-3

 

את החומץ יש להוסיף רק לאחר הבישול
הכינו את האורז בסמוך למועד הכנת הסושי. לא מומלץ להשאיר במקרר.
אין להשתמש בחומץ שאינו חומץ אורז
אין להשתמש בכף מתכת עם החומץ, רק עץ או פלסטיק
האורז צריך להתקרר לטמפרטורת החדר לפני השימוש, או למהדרין לטמפרטורת הגוף
אם אתם מכינים פעם ראשונה, הוסיפו רק חצי מכמות החומץ. טעמו והחליטו אם להוסיף את השאר.
דאגו להשרות את האורז במים לפני הבישול לפחות 20 דקות על מנת שלא יצא קשה.
השתמשו במחשבון שלנו על מנת להכין את הכמות הנכונה של אורז. יש ילדים רעבים בכל מיני יבשות בעולם, אל תזרקו אוכל .
הסועד הממוצע ישמח לקבל שני רולים. לפעמים יותר. אין שיפוט כלל.
אל תשכחו להיות יצירתיים. זה הסושי שלכם עופו עליו.
את החומץ יש להוסיף רק לאחר הבישול
הכינו את האורז בסמוך למועד הכנת הסושי. לא מומלץ להשאיר במקרר.
אין להשתמש בחומץ שאינו חומץ אורז
אין להשתמש בכף מתכת עם החומץ, רק עץ או פלסטיק
האורז צריך להתקרר לטמפרטורת החדר לפני השימוש, או למהדרין לטמפרטורת הגוף
אם אתם מכינים פעם ראשונה, הוסיפו רק חצי מכמות החומץ. טעמו והחליטו אם להוסיף את השאר.
דאגו להשרות את האורז במים לפני הבישול לפחות 20 דקות על מנת שלא יצא קשה.
השתמשו במחשבון שלנו על מנת להכין את הכמות הנכונה של אורז. יש ילדים רעבים בכל מיני יבשות בעולם, אל תזרקו אוכל .
הסועד הממוצע ישמח לקבל שני רולים. לפעמים יותר. אין שיפוט כלל.
אל תשכחו להיות יצירתיים. זה הסושי שלכם עופו עליו.

Where can I get Oshinko?

Oshinko, as most sushi ingredients, can be purchased at Asian markets and food stores, couldn't find it myself online.

Read More
איך המים בברז בתל אביב? גשם בתל אביב החמישיה הקאמרית - כל הקטעים תכשיטי מקרמה